Election Results - May 15, 2007 Director Election

May 15, 2007  -  Special Director Election

Complete Official Election Results

 

40% Turnout as of May 15th. 

     
DISTRICT/POSITION/ZONE: FILING CANDIDATE  VOTE TALLY
     
TREASURE VALLEY COMMUNITY COLLEGE -    
Pos #2   -   4 year term John Forsyth        

 2093

  John A. Frost        

 1836

     
Pos #3   -   4 year term Cheryl Cruson  

 2752

  David L. Sullivan        

 1427

     
Pos #4   -   2 year term J. Ryan Gentry   

 2005

  Gregory K. Tuttle       

 1946

     
Pos #5   -   4 year term Patricia H. Morinaka   

 1870

  Mary Ann Standage    

 2298

     

Pos #7   -   4 year term

Scott A. Wilson              

 3336

     
MALHEUR COUNTY ESD, REGION #14 -    
At Large   -   4 year term Eugene C. Bates

3876

     
Zone #2   -   4 year term Edward F. Aspitarte   

 830

     
Zone #4   -   4 year term Raymond Barnes      

 824

     
Zone #5   -   4 year term Julene Bowns          

 369

     
JORDAN VALLEY SCHOOL DISTRICT #3 -    
Pos #1   -   4 year term R. Silas Skinner    

 99

     
Pos #5   -   2 year term R. Dale Johnson       

 100

     
ONTARIO SCHOOL DISTRICT #8C -    
Pos #1   -   4 year term Pamela Russell        

 1064

  Nancy Alvarado         

 1192

     
Pos #5   -   4 year term Katherine Molder Collins 

 1261

  Randall (Randy) Jensen  

 1023

     
JUNTURA SCHOOL DISTRICT #12 -    
Pos #2   -   4 year term Mark L. Joyce             

 30

     
Pos #5   -   4 year term Anthony Joyce           

 27

     
NYSSA SCHOOL DISTRICT #26 -    
Pos #1   -   4 year term Lucy Beck              

 570

     
Pos #2   -   4 year term Idalia Stam             

 547

     
Pos #3   -   4 year term Diego Castellanoz     

 521

     
ANNEX SCHOOL DISTRICT #29 -    
Pos #1   -   4 year term Kenneth A. Parker     

 49

     
Pos #2   -   4 year term Todd Johnson          

 55

     
MCDERMITT SCHOOL DISTRICT #51-    
Pos #2   -   4 year term NO CANDIDATE FILED  
  Write-ins

 6

     
Pos #4   -   4 year term Fred Wilkinson       

 13

     
Pos #5   -   2 year term Jeanette Yturriondobeitia 

 13

     
ADRIAN SCHOOL DISTRICT #61 -    
Zone #3   -   2 year term NO CANDIDATE FILED  
  Write-ins

 43

     
Zone #4   -   4 year term Neil Allison               

 210

     
Zone #5   -   4 year term Paul L. Shenk          

 217

     
HARPER SCHOOL DISTRICT #66 -    
Pos #1   -   4 year term Michael D. Shenk      

 68

     
Pos #5   -   4 year term Barbara Fisher  

 55

     
AROCK SCHOOL DISTRICT #81 -    
Pos #2   -   4 year term Stefanie (Stef) Easterday

 25

     
Pos #4   -   4 year term Michael P. Eiguren          

 27

     
VALE SCHOOL DISTRICT #84 -    
Pos #1   -   4 year term Joe E. Capps              

 746

     
Pos #3   -   4 year term Susan L. Gregory   

 382

  Daniel J. Thomas 

 462

     

WILLOWCREEK LOCAL SCHOOL  COMMITTEE -

   
Pos #1   -   2 year term Steve Hawkins          

74 

     
Pos #2    -   2 year term Sheri L. Jensen        

 73

     
Pos #3   -   2 year term NO CANDIDATE FILED

 

  Write-ins

 17

     
ADRIAN RURAL FIRE PROT DISTRICT -    
Pos #2    -   4 year term Robert F. Martin        

 231

     
Pos #4   -   4 year term Frederick (Fred) Bierig  

 197

     
Pos #5   -   4 year term Michael J. Sweeney     

 187

     
ANNEX RURAL FIRE PROT DISTRICT -    
Pos #1   -   4 year term Robert (Mike) Smith   

 48

     
Pos #4   -   4 year term Todd Johnson            

 45

     
NYSSA RURAL FIRE PROT DISTRICT -    
Pos #1   -   4 year term James G. Farmer          

 288

     
Pos #3   -   4 year term Michael McClain        

 256

     
Pos #5   -   4 year term Frank Ausman          

 273

     
ONTARIO RURAL FIRE PROT DIST #7-302 -    
Pos #2   -   4 year term Larry J. White              

 532

     
Pos #4   -   4 year term Carl Judy                 

 469

     
QUINN RURAL FIRE PROT DISTRICT -    
Pos #2   -   4 year term NO CANDIDATE FILED  
  Write-ins

 2

     
Pos #4   -   4 year term NO CANDIDATE FILED  
  write-ins

 0

     
DELL-BROGAN CEMETERY DISTRICT -    
One (1)   -   4 year term Walter B. Scott         

 53

     
FAIRVIEW CEMETERY DISTRICT -    
Pos #3   -   4 year term John D. Woods          

 59

     
HILLTOP CEMETERY DISTRICT -    
Two (2)   -   4 year terms David (Dave) Hixson     

 301

  Dean Peterson            

 447

     
IRONSIDE CEMETERY DISTRICT -    
One (1)   -   4 year term Sherri Mitchell      

 19

     
JORDAN VALLEY CEMETERY DISTRICT -    
One (1)   -   4 year term Jerald (Jerry) White

 125

     
OWYHEE CEMETERY MAINTENANCE DIST -    
One (1)   -   4 year term Shagay  J. Jones         

 219

     
VALLEY VIEW CEMETERY DISTRICT -    
One (1)   -   4 year term Sandra Mayo          

 794

     
NYSSA RURAL RD ASSESSMENT DIST #2 -    
Two (2)   -   4 year terms David K. Robbins          

 Elected

  Donald "Don" Sappe  

 Elected

 Per ORS 371.455 Road District Candidates duly elected.    
     
ONTARIO RURAL RD ASSESSMENT DIST #3 -    
One (1)   -   4 year term Gary Davis                 

 Elected

 Per ORS 371.455 Road District Candidates duly elected.    
     
JUNTURA RURAL RD ASSESSMENT DIST #4 -    
One (1)   -   4 year term Perry Ott                   

 Elected

 Per ORS 371.455 Road District Candidates duly elected.    
     
IRONSIDE RURAL RD ASSESSMENT DIST #5 -    
One (1)   -   2 year term  John W. Moeller       

 19

     
One (1)   -   4 year term NO CANDIDATE FILED  
   Write-ins

 23

     
MALHEUR MEMORIAL HEALTH DIST -    
Pos #2   -   4 year term Dirk DeBoer             

 718

     
Pos #4   -   4 year term Owen G. Froerer       

 271

  Shiela Simpson          

 494

     
PIONEER NURSING HOME HEALTH DIST -    
Pos #3   -   4 year term R. Joanne Recla   

 636

  W. Alvin Scott      

 417

     
Pos #4   -   4 year term Gail Bateman         

 946

     
Pos #5   -   4 year term Derril Keller            

 980

     
MEASURE 23-40    
Vector Control District - 5 yr local option tax Yes

 2691

  No

 1742

Measure 23-40 (Vector Control District) failed  due to lack of voter turn out.